image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8
Ahlat Taşı PDF Yazdır E-posta
Yazar Administrator   
Çarşamba, 11 Temmuz 2012 06:43

Van Gölü havzasında bulunan ve günümüzde Bitlis ilinin bir ilçesi olan Ahlat, Türk sanatındaki önemli yerinin yanı sıra bölgede “Ahlat Taşı” diye bilinen ve bölge mimarisinde önemli bir yeri olan taşıyla da meşhurdur. Bu taş yüzyıllardır olduğu gibi, günümüzde de hem modern mimaride hem de tarihi mimari eserlerin onarımında çokça kullanılmaktadır.

Yerkabuğunu oluşturan ve birden fazla mineralin agrega halinde birleşmesiyle meydana gelen bu kütlelere “taş” veya “kütle” adı verilmektedir.
Oluşumu itibariyle mağmatik  taş grubundan olan Ahlat Taşı’nın rengi kırmızı, siyah, kül, gri, açık sarı ve beyazdır. Yapısı itibariyle Andezit olup, volkanik küllerin birikmesi sonucu meydana geldiğinden, Ahlat Taşı  bir volkanik tüftür. Bu çeşit taşlar lavlar ve bileşimindeki maddelere göre isimlendirildiklerinden, bu taş da bir “Andezit Tüf”tür.

Neden Ahlat Taşı?
Yapılan bilimsel  deney ve araştırmaların sonuçları aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:
1. Ahlat Taşı yapısı itibariyle volkanik olduğundan oldukça hafiftir. Taşın yapısındaki bu hafifliğe karşılık, basınç dayanımı yüksektir.Yapı malzemelerinin birim kütleleriyle maksimum gerilmeleri kalitelerine doğrudan etki eder. Yapı malzemelerinde maksimum gerilmenin, birim ağırlığına oranı; hem mukavemeti, hem de hafifliği bir arada belirten “Kalite Katsayısı” olarak önem arz eder. Ahlat Taşı, bu açıdan ele alındığında kalite katsayısı yaklaşık 78’dir. Bu değer, basınca çalışan yapı elemanlarında oldukça iyidir. (TS 705 standartlarına uygun edilmiş bir dolgu fabrika tuğlasının kalite katsayısı yaklaşık 44’tür.)

2.Ahlat Taşı farklı renklerde bulunmaktadır. Taşın çeşitli renklerde olması, bölge mimarisinde süslemede de çokça kullanılmasına neden olmuştur.
3. Özellikle ocaktan yeni çıkartılmış ve ocak  nemini henüz kaybetmemiş taşın işlenmesi oldukça kolaydır. Ahlat’a  bulunan Selçuklu Mezarlığı ve diğer mimari yapılar incelendiğinde, Ahlat Taşı’nın dekoratif desen çalışmalarına ne kadar elverişli olduğu görülebilir. Bununla beraber taşta zamana paralel bir sertleşme söz konusudur.
4. Ahlat Taşı, mevsimler arasında yaşanan sıcaklık farklarından çok az etkilenmektedir. Bu durum, don kaybı deneyinde 25 kez donmaya ve çözülmeye maruz kalmış taşta, 0,002 olan kayıpla da gözlenmiştir.
Ahlat Taşı ile inşa edilen eserler incelenecek olursa bu eserlere insanların vermiş olduğu tahribatın, mevsimlerin verdiği  tahribata göre daha yıkıcı sonuçlar ortaya çıkardığı gözlenebilir.


 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile